Oplatí sa fitness tréner / fitness trénerka?

Základná otázka, ktorá sa vynorí v mysli každého, kto len uvažuje o cvičení. Oplatí sa fitness tréner či fitness trénerka, keď si všetko vieme nájsť na internetových videách?

Fitness tréneri

Každý, kto bol aspoň raz v štandardnom fitku, už musel vidieť dvojicu tréner-cvičenec. Väčšinou ide o ľudí, z ktorých jeden má vybudovanú značnú muskulatúru a ten druhý je niekto, kto na pohľad cvičeniu v živote dostatočný priestor zatiaľ nedal a vo voľnom tričku zahaľujúcom aktuálne telesné krivky sa ide pokúsiť prinavrátiť svojmu telu niekdajšiu slávu.

Ako v každej profesii, i pri fitness tréneroch platí, že môžeme nájsť široké panoptikum poskytovateľov služby. Fitness tréneri sa líšia svojím prístupom k fitness a trénovaniu, filozofiou, skúsenosťami, kvalitou odvedenia práce a v neposlednom rade – v cene.

Fitness tréner či fitness trénerka by však v prvom rade mal byť niekto, kto klientovi navrhne efektívny cvičebný plán, harmonogram cvičení, ale zároveň na klienta neustále dohliada, aby jeho cvičenie bolo správne, efektívne a hlavne bezpečné. K tomu všetkému treba uvážiť osobnostné vlastnosti, vďaka ktorým v klientovi vzbudí tréner dôveru, motivuje ho a buduje nielen jeho telo, ale i sebavedomie, aby sa stanovené ciele jedného dňa stali realitou.

Cena fitness trénera

Cena fitness trénera môže a nemusí závisieť od všetkých vyššie spomenutých atribútov, k nim môžeme v súčasnosti smelo zaradiť aj počet instagramových sledovateľov. Žiaľ, je to tak. Ak má fitness tréner či fitness trénerka 10+ tisíc sledovateľov, automaticky sme náchylní „uveriť“ mu/jej skôr, ako možno kvalitnejšiemu, skúsenejšiemu a charizmatickejšiemu človeku, ktorý si na online prezentáciu nepotrpí.

Všeobecne môžeme uvažovať o bežnom fitness trénerovi v krajskom meste, ktorý si za hodinu svojej práce zoberie okolo 35 eur. K tomu je potrebné započítať väčšinou i vstup do fitness centra, kde tréning s trénerom absolvujeme. Celkovo tak za jeden tréning pokojne vyjde podstatne nad 40€. A takýchto  tréningov bude treba absolvovať 10, 20…

Cena CrossFit trénera

Treba povedať jedno – CrossFit tréner nepotrebuje „vyhrať“ sociálne siete. Počtom sledovateľov sa ani najelitnejší slovenskí CrossFit tréneri nechytajú na priemerných trénero-influencerov. Ale to vôbec nevadí, pretože za CrossFit trénera hovorí v prvom rade už to, že je súčasťou CrossFit gymu. Ako sme spomínali už v predošlých článkoch, CrossFit je svetová značka a ako taká dbá na kvalitu toho, kto je jej nositeľom. Nie každý totiž splní podmienky na to, aby sa stal licencovaným trénerom CrossFitu, kdežto pri tréneroch fitness často stačí „ty tu chodíš často, dobre vyzeráš, cvičíš veľa…nechcel by si tu robiť trénera?“. 

Nech sa to zdá akokoľvek neuveriteľné, toto je naozaj bežná realita, vďaka ktorej tréner do fitka býva len človek, ktorý stojí vedľa odhodlanej päťdesiatničky a sediac na lavičke jej znudene počíta opakovania (neraz i CrossFit cvikov) bez záujmu o jej zhrbený chrbát. Hlavne, že to stojí o polovicu menej…

Toľko k porovnaniu „produktu“, teraz naspäť k cene. Tréner CrossFitu je platený v drvivej väčšine gymov členstvom. Klient si platí mesačné, polročné, ročné… členstvo, ktorým pokrýva nielen vstup do gymu, ale rovnako tak trénera. Cena za jeden takýto tréning zrejme nikde na Slovensku neprekročí 12-15 eur, bežne je to ale aj výrazne menej (pozri náš cenník). Ako je to možné?

CrossFit sa trénuje v malej skupine, ktorá zaručuje individuálny prístup trénera ku každému. Všetky náklady na tréning si vďaka členstvu rozdelíš s ostatnými v gyme. Vstup zahŕňajúci priestory a náradie, čas trénera, funkčný program… všetko pokrýva jedno členstvo. A pokiaľ by práve cvičenie v skupine nebolo to pravé orechové, vždy je možnosť dohodnúť si individuálne tréningy.

Fitness tréner / fitness trénerka, teda áno alebo nie?

Veľa ľudí sa spoľahne na internetové štúdium cvikov, ktoré následne vykoná vo fitku. Lenže: tak, ako sa dá cvičiť správne, dá sa cvičiť aj nesprávne, čo môže priniesť viac škody ako osohu. Ak máte možnosť voľby, vždy bude lepšie zveriť sa do rúk trénera, ktorý zaručí, že cvičenie bude zdravé a bezpečné. Tréner v každom okamihu skúma pohyb svojho zverenca a upravuje ho do najsprávnejšej možnej podoby. A ak je to nevyhnutné, aj skrátením rozsahu pohybu, úpravou intenzity, úplným nahradením cviku…

Záverom – tréner určite áno! Len je potrebné zvoliť si správneho človeka, ktorý nás dokáže motivovať a bezpečne dotiahnuť v našim cieľom. Ideálne v priateľskej a prajnej atmosfére, do ktorej sa budeme vždy a znovu tešiť!