Pilates môže byť skvelým doplnkom ku CrossFitu

CrossFit je známy svojím zameraním na funkčné pohyby, vysokou intenzitou tréningov a rôznorodosťou, vďaka ktorej je vhodný naozaj takmer pre každého. Tieto atribúty robia z CrossFitu ideálny spôsob, ako vybudovať svoju fyzickú kondíciu a zároveň aj mentálnu odolnosť. Vedeli ste však, že Pilates môže byť skvelým doplnkom ku CrossFitu? Je to totiž cvičebný systém zameraný predovšetkým na posilňovanie jadra, flexibilitu, mentálnu odolnosť a správne dýchanie, čo vám môže pomôcť zvýšiť výkonnosť a predchádzať zraneniam aj pri iných športoch.

Ak teda cvičíte CrossFit a chcete do svojho tréningového plánu zaradiť Pilates, alebo naopak, cvičíte Pilates a zvažujete CrossFit, určite neváhajte. Táto kombinácia je skvelým krokom smerom k budovaniu celkovej fyzickej i psychickej kondície a tiež k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu dosiahnutiu cieľov.

Pilates a jeho výhody pre CrossFit

Stabilita, rovnováha a koordinácia

Hlavným cieľom Pilatesu je posilnenie jadra, čo zahŕňa svaly brucha, chrbta a panvy. A práve tieto svaly sú kľúčové pre stabilitu tela. Pravidelné cvičenie Pilatesu teda zlepší vašu stabilitu, ktorá je nevyhnutná pre bezpečné a efektívne vykonávanie aj náročnejších CrossFitových cvikov. Pilates tiež pomáha nadobudnúť lepšiu rovnováhu a telesnú koordináciu, čo bezpochyby pri CrossFite využijete.

Flexibilita a pohyblivosť

Pilates sa okrem posilňovania jadra zameriava tiež na zvyšovanie flexibility a pohyblivosti celého tela. Vďaka pravidelnému naťahovaniu a posilňovaniu svalov sa zlepšuje rozsah pohybu a pri CrossFite, ktorý sa sústreďuje na funkčné pohyby, je väčší rozsah pohybu veľmi prospešný, pretože vám umožní vykonávať cviky s väčšou efektivitou a presnosťou. Pravidelné cvičenie Pilatesu vám teda môže vylepšiť techniku a výkon v CrossFit cvičeniach. Navyše, pomáha aj pri uvoľňovaní napätia v svaloch, čím znižuje riziko zranení na minimum.

Mentálna odolnosť a správne dýchanie

Okrem fyzických schopností podporuje Pilates aj mentálnu odolnosť a správne dýchanie. Pilates totiž pomáha zmierňovať stres, zlepšovať koncentráciu a získať väčšiu kontrolu nad vlastnými myšlienkami a emóciami. Tieto mentálne benefity sú nesmierne užitočné nielen pri cvičení, ale aj v každodennom živote.

Pilatesové dychové cvičenia zasa zvyšujú prísun kyslíka do tela. Kontrolované dýchanie zlepšuje okysličenie svalov, čím sa znižuje úroveň únavy a zvyšuje sa výkon, a to aj počas náročnejších CrossFit tréningov.

Kombinácia Pilates a CrossFitu: Synergia pre maximálny výkon

Ako môžete vidieť, Pilates a CrossFit sa vzájomne skvelo dopĺňajú. Spojte silu a intenzitu CrossFitu so stabilitou a flexibilitou Pilatesu. Objavte, ako táto kombinácia môže transformovať váš tréningový prístup a pomôcť vám dosiahnuť nové ciele.

Ak už cvičíte Pilates v Žiline, radi vás privítame aj v našom žilinskom CrossFit gyme!