Čo je Tabata a ako sa dá prepojiť s CrossFitom?

V súčasnosti je na výber množstvo rôznych cvičebných programov, ktoré sľubujú rýchle a efektívne výsledky. Jednou z moderných metód, ktoré získavajú na obľube, je aj Tabata, známa predovšetkým svojou intenzitou. V tomto článku sa dozviete, čo to vlastne Tabata je, aké sú jej výhody a ako ju môžete prepojiť s CrossFit tréningom, aby ste dosiahli vytúžené výsledky.

Čo je to Tabata?

Tabata je forma vysoko intenzívneho intervalového tréningu (HIIT), ktorá bola vyvinutá japonským vedcom Dr. Izumi Tabatom v 90. rokoch minulého storočia. Hlavný princíp tejto tréningovej metódy je založený na krátkych intervaloch maximálnej námahy, po ktorých nasledujú ešte kratšie intervaly odpočinku. V praxi to znamená 20 sekúnd intenzívneho cvičenia, po ktorých nasleduje 10 sekúnd odpočinku. Tento cyklus sa opakuje osemkrát, takže celkový čas jedného Tabata cvičenia je „len“ štyri minúty. Aj keď to znie ako krátka doba, Tabata je extrémne intenzívna a práve vďaka tomu ponúka výnimočnú efektivitu v krátkom čase.

Aké sú výhody Tabaty?

Tabata prináša množstvo výhod, vďaka ktorým je obľúbená medzi začiatočníkmi aj skúsenými športovcami. Tréningy Tabaty v prvom rade pomáhajú pri zlepšovaní fyzickej kondície, podporujú svalovú výdrž a zrýchľujú metabolizmus. Výhodou je tiež flexibilita, keďže Tabatu je možné jednoducho kombinovať s kardiom, silovými tréningami aj cvikmi s vlastnou váhou.

Vplyv Tabaty na zvýšenie fyzickej výkonnosti je síce dôležitý, ale netreba zabúdať ani na to, ako posilňuje mentálnu odolnosť, odolnosť voči stresu a výrazne zlepšuje celkový pocit pohody. Preto je Tabata nielen účinným nástrojom na dosiahnutie vysnívanej postavy, ale aj na podporu celkového zdravia a zdravého životného štýlu.

Dá sa prepojiť CrossFit tréning s Tabatou?

Ako už iste viete, CrossFit je tiež vysoko intenzívna tréningová metóda, ktorá kombinuje prvky kardia, silového tréningu a gymnastiky. S Tabatou má toho pomerne veľa spoločného, a preto správne prepojenie Tabaty a CrossFitu môže priniesť ešte zaujímavejší a efektívnejší tréningový zážitok.

Ak chcete integrovať Tabatu do svojho CrossFit tréningu, existuje hneď niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Môžete ju využiť ako súčasť rozcvičky, kedy krátke, ale zato intenzívne intervaly cvikov pripravia telo na hlavný tréning. V rámci hlavného tréningu je tiež možné vybrať niekoľko CrossFit cvikov, ktoré môžete vykonávať v Tabata štýle. Vhodné sú napríklad drepy, kliky či angličáky. Nuž a posledná možnosť je zaradiť Tabatu na koniec CrossFit tréningu, aby ste maximalizovali jeho efektivitu a množstvo spálených kalórií.

CrossFit a Tabata v Žiline

Ak už cvičíte Tabatu v Žiline, radi vás privítame aj v našom žilinskom CrossFit gyme. V CrossFit Journey ponúkame okrem skvelých CrossFit tréningov aj špičkové vybavenie, skúsených trénerov a priateľskú komunitu, ktorá vás podporí na vašej ceste za lepšou kondíciou a zdravším životným štýlom.

Vyskúšajte prepojiť CrossFit a Tabatu a objavte, ako môže tento dynamický tréningový prístup transformovať váš život k lepšiemu. Začnite svoju cestu za zdravším a kvalitnejším životom ešte dnes!