Jóga ako doplnok ku CrossFit tréningom

Jóga a CrossFit – dve úplne odlišné cvičebné metódy, pri ktorých sa môže na prvý pohľad zdať, že nemajú vôbec nič spoločné. V skutočnosti sa však vzájomne skvelo dopĺňajú. Či už cvičíte jógu a zvažujete, že k nej pridáte aj CrossFit, alebo naopak, cvičíte CrossFit a chceli by ste do svojho tréningového plánu začleniť aj jógu, určite neváhajte. Je to skvelý krok smerom k vyváženosti a celkovému zlepšeniu vašej fyzickej i psychickej kondície.

Ako jóga zlepšuje CrossFitový výkon?

Flexibilita a pohybový rozsah

Jóga sa zameriava predovšetkým na zlepšovanie flexibility a pohyblivosti celého tela. Pri CrossFite, ktorý sa sústreďuje na funkčné pohyby, je väčší rozsah pohybu veľmi prospešný. Pravidelné cvičenie jógy vám tak môže pomôcť zlepšiť techniku a výkon v CrossFit cvičeniach. Navyše, jóga pomáha aj pri uvoľňovaní napätia v svaloch a minimalizuje riziko zranení.

Silová vytrvalosť

Jógu často spájame s už spomínanou flexibilitou, avšak jóga je aj o posilňovaní svalov a zvyšovaní silovej vytrvalosti. Mnohé jógové pozície si vyžadujú silu a stabilitu, vďaka čomu posilňujú jadro a stabilizačné svaly. A práve tie sú následne kľúčové aj pri vykonávaní silových cvičení v rámci CrossFitu.

Mentálna odolnosť

Okrem zlepšovania fyzických schopností je jedným z cieľov CrossFitu aj rozvíjanie mentálnej odolnosti. Cvičenie jógy môže byť v tomto prípade veľmi užitočné. Jóga totiž zmierňuje stres, zlepšuje koncentráciu a pomáha získať väčšiu kontrolu nad vlastnými myšlienkami a emóciami. A to môže byť nesmierne užitočné nielen pri cvičení, ale aj v každodennom živote.

BONUS: Správne dýchanie

Kľúčovou súčasťou jógy sú aj dychové cvičenia. Správne dýchanie zlepšuje prísun kyslíka do tela a zvyšuje tak výkonnosť počas náročných cvičení.

Kombinácia CrossFitu a jógy prináša dokonalú rovnováhu a poskytuje tak vyvážený prístup k budovaniu fyzickej zdatnosti. Zatiaľ čo CrossFit sa zameriava na vytrvalosť, silu a výbušnosť, jóga dodáva balans v podobe flexibility, relaxácie a mentálnej pohody.

Ak už cvičíte jógu v Žiline, radi vás privítame aj v našom žilinskom CrossFit gyme!