Funkčný pohyb a TOP 5 CrossFit cvikov

Základná definícia CrossFitu znie: „Neustále sa meniaci funkčný pohyb vykonávaný vo vysokej intenzite.“ Čo presne táto vetička znamená, to sa účastníci nášho Pioneer kurzu pre začiatočníkov dozvedia už na prvom stretnutí. V tomto článku by sme sa ale radi povenovali aspoň časti z nej.

Čo je to ten funkčný pohyb?

Vstať ráno z postele, posadiť sa na trón, zdvihnúť na ruky dieťa z postieľky, zaviazať si šnúrky na teniskách a dobehnúť úspešne na spoj do práce, vyložiť si ruksak do priehradky nad hlavou, priniesť nákup domov… To všetko a mnohé ďalšie sú funkčné pohyby každodenného života.

Zapájajú široké spektrum svalov, resp. celé telo a vykonávame ich v bežnom každodennom živote bez toho, aby sme si to možno uvedomili.

Prečo by som teda chodil do gymu, ak CrossFit cviky robím denne?

Platí jednoduché: „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“. V CrossFite sa snažíme byť všeobecne pripravení na neočakávané životné situácie, zároveň byť maximálne fyzicky a aj psychicky odolní, čo zvyšuje našu šancu úspešne čeliť čomukoľvek. Vykonávaním CrossFit cvikov vo vyššej intenzite (v porovnaní s každodenným životom) zlepšujeme svoj celkový fitness level, ktorý môžeme definovať 10 dielčími fyzickými ukazovateľmi: kardiovaskulárna a respiračná vytrvalosť, výdrž, sila, flexibilita, výkon, rýchlosť, koordinácia, agilita, rovnováha a presnosť.

CrossFit cviky, ktoré medzi sebou neustále striedame a kombinujeme, rovnomerne rozvíjajú všetkých desať ukazovateľov.

CrossFit cviky – toto je naša TOP 5:

Drep (Squat)

Elementárny pohyb, ktorý nie náhodou otvára náš začiatočnícky kurz. Zďaleka nejde len o záležitosť nôh! Ako pri väčšine, ak nie všetkých cvikoch, kľúčové sú tiež svaly stredu tela. Drepy sa dajú všemožne variovať a kombinovať s rôznym náradím, čím sa dokážeme cielene zamerať viac na vybrané fyzické schopnosti, ktoré chceme trénovať. Back Squat, Front Squat, Over-head squat, Goblet Squat… všetky druhy drepov ale vychádzajú zo základného Air Squat, teda drepu s vlastnou váhou.

Príťahy na hrazde (Pull-Up)

Základ pre posilňovanie hornej časti tela od predlaktí, cez ramená až po chrbtové svalstvo. Taktiež existuje viac variantov prevedenia cviku, či už formou zmeny úchopu, ale i pridaním dynamiky stredu tela, využitím gymnastického kippingu, vďaka čomu môžeme rozvíjať schopnosť koordinácie pohybu, výbušnosť a presnosť.

Burpee, a.k.a „angličák“

Burpee je výborným cvikom na zlepšovanie kondície a pálenie kalórií. Ide o cvik zložený z viacerých pohybov, ktorý dostane do varu po niekoľkých opakovaniach celé telo, ale určite otestuje aj našu myseľ. Opäť, je skombinovateľný so širokým spektrom náradí a ďalších samostatných cvikov, vďaka čomu vieme meniť jeho náročnosť a efektívne cieliť na vybrané fyzické atribúty. Ak hľadáš CrossFit cviky na doma, určite zaraď buprpee!

Snatch

Slovenský ekvivalent tejto techniky vzpierania je „trh“. Technicky náročný cvik, ktorý nezažíva práve najčastejšie „lásku na prvý pohľad“. Ide o najrýchlejší spôsob, ako dostať bremeno zo zeme nad hlavu, čo ale vyžaduje neustále cibrenie mechaniky pohybu a len pomalé a postupné zvyšovanie zaťaženia. Preto býva v porovnaní s inými cvikmi z kategórie vzpierania podstatne menej populárny (lebo veď chceme rýchlo vedieť zdvihnúť veľa 😊). Napriek tomu je neodmysliteľnou súčasťou CrossFitu a neobíde sa bez neho žiadna, ani amatérska súťaž. Prečo? Pretože správnym vykonávaním snatchu rozvíjame väčšinu, ak nie všetkých 10 fyzických schopností!

Kettlebell swing

Nie všetky názvy CrossFit cvikov vieme plnohodnotne preložiť, preto tu zostaneme len pri originálnom anglickom názve. Jeho dynamický charakter robí z tohto cviku výbornú voľbu pre celé telo. Špeciálne vhodný je na posilnenie stehien, zadku a jadra. Pri správnom vykonávaní zvyšuje aj výdrž a vytrvalosť, čo je užitočné pre ďalšie CrossFit cvičenie aj pre bežné životné situácie. Opäť, veľmi funkčný pohyb!

Efektivita a bezpečnosť cvikov, či už ide o CrossFit cviky s vlastnou váhou, alebo cviky s využitím barbellu, kettlebellov, dumbbellov a ďalších závaží, vyžaduje správnu techniku, s ktorou ti v CrossFit Journey radi pomôžeme. Zlepšenie funkčného pohybu, nielen s našimi top 5 cvikmi, ti pomôže byť pripravený na všetko, čo ti život prinesie! V rámci našich skupinových tréningov ti navyše garantujeme zábavu, ktorá neomrzí v prostredí, kde sa nebudeš cítiť cudzí!