CrossFit pre začiatočníkov

Priemerný postup pri uvažovaní o CrossFite ako vhodom cvičení pre človeka je asi takýto:

  1. náhodou si započul debatu o CrossFite niekde v práci;
  2. na Instagrame ti „čírou náhodou“ vyskočilo CrossFitové „video, ktoré by ťa mohlo zaujímať“;
  3. popozeral si následne profily elitných atlétov s telami polobohov reprezentujúcich značku CrossFit®;
  4. našiel si profil svojho lokálneho CrossFit gymu a popozeral príspevky;
  5. a keďže ty, človek smrteľník, na toto, podľa vlastného pocitu, zatiaľ fyzicky nemáš, vygúgliš si nejaký vhodnejší neoficiálny „CrossFit pre začiatočníkov“ a uvidíš či ťa to bude baviť.

Našiel si sa aspoň v 2-3 bodoch?

Nehľadaj CrossFit pre začiatočníkov

Ani na začiatku svojej cesty nepotrebuješ CrossFit tréning pre začiatočníkov. Čo naozaj potrebuješ, je vyhľadať CrossFitový gym ako taký. Je naozaj nepodstatné, že nemáš s CrossFitom žiadne skúsenosti. Dokonca nie je žiadnym problémom ani to, že tvoje terajšie telo doteraz všeobecne o cvičenie ani nezakoplo. Sila CrossFitu je v tom, že ho môže robiť úplne každý! Tak prečo práve ty by si mal byť celosvetová výnimka? 

Pioneer – Kurz pre začiatočníkov

Samozrejme, ani ťa nehodíme do vody nepripraveného! V CrossFit Journey tvoja cesta začína Pioneer kurzom, teda kurzom pre začiatočníkov. V menšej skupinke sa zábavnou formou naučíš základy správneho, efektívneho a bezpečného vykonania cvikov, s ktorými sa budeš na svojej ceste stretávať pravidelne. Tréner(ka) ti všetko vysvetlí a predvedie, následne si to aj sám vyskúšaš. Už počas kurzu ochutnáš na záver každého tréningu aj kúsok správnej intenzity a odchádzať budeš s krvným obehom nasiaknutým endorfínmi!

Absolvovaním Pioneer kurzu sa zároveň stávaš riadnym členom CrossFit Journey. Môžeš teda okamžite začať navštevovať skupinové tréningy. Ale pozor – tu tvoja cesta za krajším a zdravším životom neprichádza do cieľa, naopak, tu sa iba začína! 

Kľúč je v škálovateľnosti

Na skupinovom tréningu sa stretneš už aj s ľuďmi, ktorí sa CrossFitu venujú o nejaký ten piatok dlhšie ako ty. Ako je teda možné, že budeš môcť cvičiť rovnaký tréning ako oni? Voláme to škálovanie! Každý tréning sa skladá z určitého počtu opakovaní vybraných cvikov za stanovený čas. Spolu tento mix vytvorí tzv. workout, ktorý má svoju intenzitu. Už na kurze sa však dozvieš, že intenzita je pre každého relatívna. To v praxi znamená, že kým skúsenejší borec vedľa teda dvíha nad hlavu 80kg činku, tvojmu telu dodá rovnaký stimul 20kg. Alebo, pokým oný borec za minútu musí spraviť 30 opakovaní nejakého cviku, tvojmu telu v tejto fáze bude stačiť 20 opakovaní.

Každý workout, ale aj všetky jednotlivé cviky, z ktorých je workout zložený, sú škálovateľné – existuje široké spektrum úrovní intenzity prevedenia cviku, z ktorých vieme vybrať v danom momente pre teba „to pravé orechové“, aby si si tréning užil rovnako ako tí, ktorí už absolvovali stovky CrossFit tréningov.

Prítomnosť skúsenejších kamarátov na tréningu bude navyše pre teba maximálne motivujúca, pretože z prvého radu uvidíš, čo s veľkou pravdepodobnosťou dokážeš aj ty. Ak tomu dáš potrebný čas. Jediným nepriateľom tvojho progresu sa v tejto chvíli už môže stať len netrpezlivosť.