Fitness vs. CrossFit

Rozhodujete sa práve medzi fitness a CrossFit cvičením? Určite vám pomôže, ak budete poznať hlavné rozdiely medzi týmito dvoma cvičebnými prístupmi. Hoci majú obe formy cvičenia majú spoločný cieľ – zlepšenie fyzickej kondície a zdravia – rozdielov je viac, ako sa môže zdať na prvý pohľad. Poďme sa pozrieť na to, v čom sa fitness a CrossFit zásadne líšia.

Hlavné rozdiely medzi cvičením fitness a CrossFitom

Spôsob cvičenia

  • Fitness sa zameriava na tradičné cvičebné metódy, ako sú cviky na strojoch alebo izolované cviky na posilnenie konkrétnych svalových skupín. Fitness centrum preto obvykle ponúka širokú škálu rôzneho vybavenia, a to najmä pre kardiovaskulárny a silový tréning.
  • Naopak, CrossFit sa sústredí na funkčné pohyby, ktoré zapájajú široké spektrum svalov a poznáme ich z každodenného života. Rozdiel je len v tom, že pri CrossFite ich vykonávame vo vyššej intenzite. Ide teda o spojenie kardia, silových a technických cvikov s vlastnou váhou i bremenami.

Cieľ cvičenia

  • Vo všeobecnosti môžeme povedať, že fitness cvičenie je do veľkej miery zamerané na estetické ciele, ako je zníženie telesného tuku, budovanie svalovej hmoty a zlepšenie fyzického vzhľadu.
  • Na druhej strane, CrossFitu sa snaží o všestranné zlepšovanie fyzických schopností, mentálnej odolnosti a celkovo zdravší životný štýl. Chudnutie, naberanie svalovej hmoty či spokojnosť s vlastným telom sú čerešničkou na torte.

Individualita / Komunita

  • Ak ste už niekedy navštívili fitness centrum, určite ste si všimli, že je prispôsobené viac na individuálne cvičenie, prípadne cvičenie 1 na 1 s osobným trénerom, než na skupinové tréningy.
  • Hoci CrossFit si môžete zacvičiť aj individuálne, oveľa častejšou formou sú skupinové tréningy pod vedením trénera. CrossFit kladie silný dôraz na komunitu, vytváranie vzťahov medzi jednotlivými členmi, vzájomnú podporu a motiváciu. Tréningy sú navyše obohatené aj rôznymi prvkami súťaží a výziev, ktoré vnášajú do tréningov zábavu, vzájomnú motiváciu a výnimočnú atmosféru.

Fitness centrum alebo CrossFit gym – ako sa rozhodnúť?

Výber medzi fitness cvičením a CrossFitom závisí hlavne od osobných preferencií. Preferujete individuálne cvičenie, ktoré si prispôsobíte sami svojim vlastným potrebám? Potom môže byť pre vás práve fitness centrum správnou voľbou. Láka vás vysokointenzívny tréning v komunite ľudí, ktorí majú rovnaké ciele ako vy? Potom určite vyskúšajte CrossFit.

Ak vás z týchto dvoch možností zaujal práve CrossFit, potom vás radi privítame v CrossFit Journey. Sme nový, licencovaný CrossFit gym v Žiline. U nás si môžete zacvičiť pod vedením skúsených a kvalifikovaných trénerov, ktorí prispôsobia cvičenie vašim potrebám. Nezáleží na vašom pohlaví, veku, ani fyzickej zdatnosti – sme tu, aby sme vám pomohli na vašej ceste za zdravším a kvalitnejším životom.