CrossFit Open a CrossFit Games

Sviatok CrossFitterov po celom svete či „Olympiáda v CrossFite“. Takto sa zvykne označovať udalosť roka, ktorá náš čaká vždy na začiatku marca. A práve jej každoročnosť nás skôr nabáda k pomenovaniu „majstrovstvá sveta v CrossFite“, veď olympijský cyklus trvá pravidelne štyri roky.

CrossFit Open

Prvým, nazvime to, predkolom, je obľúbený CrossFit Open. Ide o celosvetovú udalosť rozvrhnutú do troch po sebe nasledujúcich týždňov. O jeho popularite svedčí aj každoročne stúpajúci počet registrovaných účastníkov – v roku 2023 to bolo viac ako 280 000 ľudí naprieč všetkými vekovými kategóriami – z toho vyše 600 mien malo pri sebe slovenskú vlajočku

Ďalšie stovky atlétov súťažili v kategóriách určených pre zdravotne alebo mentálne znevýhodnených.

Už názov Open napovedá, že ide o súťaž otvorenú pre všetkých. Jediné, čo potrebuje účastník či atlét splniť, je absolvovanie testu pod hlavičkou CrossFit affiliate – oficiálneho CrossFit gymu. Jediný rozdiel pre teba bude súťažnejšia atmosféra vďaka kamarátom, ktorí ťa budú povzbudzovať k lepšiemu výkonu a prítomnosť tvojho osobného rozhodcu. Ten dohliada na to, že opakovania sú vykonané správne a v správnom počte. To zaručí relevanciu výsledkov a ty sa tak môžeš spoľahlivo porovnať s kýmkoľvek na svete!

A tak, ako pri CrossFite neustále opakujeme, nie je dôležité, že sa dnes na to možno necítiš, že ešte nemáš silu, akú by si si predstavoval, že neovládaš chôdzu po rukách… 

Tvoja aktuálna forma je dostatočná, pretože rovanko ako na denných tréningoch, okrem primárne predpísanej verzii testu „Rx´d“ existuje aj nižší štandard „Scaled“, či dokonca „Foundation“, ktorý je navrhnutý tak, aby ho zvládli aj absolútni začiatočníci!

A hlavne – nejde o nič iné, než o zábavu!

CrossFit Games

Tí najlepší po troch testoch postúpia do ďalšieho kola – niečo ako národná kvalifikácia. Náročnosť testov už je o level vyššie a účastníkov poriadne preverí. Takto postupne, kolo po kole, zostane skupina elitných CrossFit atlétov z celého sveta, ktorí sa v lete stretnú v USA na ostro sledovanom podujatí s názvom CrossFit Games. Séria extrémnych testov, po ktorých sa tí najúspešnejší z najúspešnejších budú hrdiť titulom „Fittest man/woman in the World“, teda Najviac fit muž a žena na svete.

V minulých rokoch pravidelne malo Slovensko svoje želiezka v ohni – na CrossFit Games 2023 sa umiestnila Karin Freyová (reprezentujúca bratislavský Alpha Prime CrossFit) na úžasnom 14. mieste v ženskej kategórii, čím vyrovnala svoje kariérne maximum z roku 2020. Víťazkou sa premiérovo stala maďarská atlétka Laura Horvath

Medzi mužmi vo vekovej kategórii 40-44 len tesne ušlo pódium Františkovi Heribánovi (CrossFit Destiny Brno).

Napriek tomu, že finále CrossFitovej sezóny sa odohráva v USA, o skvelé výkony elitných borcov na CrossFit Games 2024 nebudeme ukrátení ani my – kompletný event môžeme sledovať prostredníctvom živého komentovaného prenosu na YouTube!